About
Properties
Specifications
Download files
About
This portable device, housed in a separate rugged case, is designed to enhance the stability of radio communication with devices. It is equipped with IEEE802.15.4 standard radio modules.
The repeater NIK PT-01 can be conveniently mounted by attaching it to a DIN-rail or any other suitable surface, with the connection of socket wires to the terminal device
Properties
| Nominal voltage, Unom | 220 V / 230 V |
| Operating range of voltage | 143 … 264 V |
| Consumption, no more | 1 W |
| Operating frequency | 2.4 GHz / 868.8 MHz |
| Maximum power of the radio module | + 17 dBm |
| Operating temperature | -40 … +80 °C |
| Weight, no more | 0.3 kg |
| Degree of protection | IP 65 |
Specifications
Download files

















