About
Properties
Specifications
Download files
About
The NIK OP-03 optical head is a two-way interface for data exchange between the tariff device and the meter using infrared waves
Compliance with the standard IEC 62056-21 and can be used with any meter that meets this standard
USB connector for connection to a computer or laptop
Compatible with modern operating systems
Properties
| USB interface | |
| Voltage | 5±0,25 V |
| Maximum amperage | 64 mА |
| Current (transmission) | about 20 mА |
| Data transfer rate | 300 – 19200 baud |
| Mode of operation with parity control and without it | 5, 6, 7, 8 bit |
| FIFO buffer depth | 16 bytes |
| Operating temperature | -30 … +55 °С |
| Dimensions (Ø х Н) | 32 х 29 mm |
| Weight without cable, no more than | 80 g |
Specifications
| Cable Length | 3 meters |
|---|
Download files

















