About
Properties
Specifications
Download files
About
NIK CT-0.72 current transformer in compact SML housing is designed for accurate signal transmission to measurement instruments in AC systems up to 0.72 kV.
It ensures safety and performance in harsh conditions, supporting any mounting position and temperatures from -45°C to +40°C. Built for durability, it offers over 300,000 hours of operational life and a 16-year calibration interval.
Fully compliant with LVD 2014/35/EU and RoHS 2011/65/EU directives.
Manufactured according to EN 61869-1:2009, EN 61869-2:2012, and EN IEC 63000:2018 standards.
Properties
| Case | SML (bus opening 31×11 mm) |
| IP rating | IP 40 |
| Maximum bus dimensions | 170×30×10 mm |
| Weight without bus | Approx. 307–422 g |
| Bus material | Copper (on request) |
| Mounting | On busbar, any position |
Specifications
| System voltage | 0.72 kV |
|---|---|
| Primary current | 100 / 150 / 200 / 250 / 300 / 400 / 500 / 600 A |
| Accuracy class | 0.5S |
| Secondary current | 5 A |
| Burden (cos ф = 0.8) | 5 or 10 VA |
| Thermal insulation class | E |
| Frequency | 50 Hz |
| Instrument security factor (FS) | 5 |
Download files









