Our three-phase meter NIK 2306 supports pre-payment functions compliant with STS IEC 62055-41 standards and measures both active and reactive energy. It provides real-time readings for power, voltage, and amperage, utilizing DLMS communication.
With 4 tariffs and 12 zones, it boasts two measuring elements and modern communication interfaces. Equipped with a keypad, the meter ensures data protection through encryption and supports remote firmware updates.
Additionally, it offers voltage quality control, an optical port, tamper sensors for the case and terminal cover, and a sensor for monitoring magnetic fields. All housed within a transparent case, it also features a battery mode for uninterrupted operation
| Accuracy class for active energy measurement | EN 62053-21 |
| Accuracy class for reactive energy measurement | EN 62053-23 |
| Nominal voltage | 3х220/380 V; 3х230/400 V; 3х240/416 V |
| Operating voltage range | -20 … +15% |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal current | 5 A |
| Maximum current | 100 A |
| Meter constant | 6400 imp / (kW*h) |
| Starting current for active energy measurement | 12.5 mA |
| Starting current for reactive energy measurement | 15.6 mA |
| Placement capacity in voltage circuits, maximum | without PLC interface: 10 V•A (2 W) |
| Placement capacity in voltage circuits, maximum | with PLC interface: 20 V•A (5 W) |
| Placement capacity in current circuits, maximum | 0.2 V•A |
| Operating temperature | -40 … +70 °C |
| Protection level | IP 54 |
| Number of digits on LED display | 6 + 2 |
| Weight, maximum | 1.3 kg |
| Service life | 24 years |
| Meter type | Electronic |
|---|---|
| Active / reactive energy | AR |
| Number of phases | Three-phase |
| Accuracy class of active energy measurement | 1 |
| Interfaces | Interchangeable communication module LTE-4G, Optical port, RS-485, PLC, wMbus |
| Quantity of measuring elements | 2 |
| Prepayment function | Yes |
| Tariffs | Tariff meter |
| Fraud protection | Indication of the magnetic field, Mechanical intervention sensors |
| Options | Data protection by encryption, DLMS, Voltage quality control, Load disconnection relay, Remote firmware change |
| Reserve power supply | Battery mode |
| Design features | Keyboard, Non-transparent body, One-piece case, Split case, Transparent case, Transparent terminal cover |

















