Three-phase meter NIK 2300 excels in DLMS communication, measuring active and reactive energy.
Housed in a transparent case, it offers versatility with 4 tariffs, 12 zones, and an optical port for data access.
It includes sensors for magnetic and electromagnetic field monitoring, ensuring system safety.
Key features include tamper sensors, optional battery mode, real-time power, voltage, and amperage readings, voltage quality control with harmonics measurement, a configurable ‘RESET’ button, and an LCD with vector diagrams and OBIS codes.
It incorporates a terminal block, data encryption, remote firmware updates, and accommodates a voltage range of 100 to 400 V for transformer connections, with a 100 A disconnector
| Accuracy class for active energy measurement | EN 62053-21: 1 |
| Accuracy class for reactive energy measurement | EN 62053-23: 2 |
| Nominal voltage | 3×220/380 V; 3×230/400 V; 3×240/416 V |
| Nominal voltage for transformer connection (Wide Range) | 3×57.7/100 V – 3×240/416 V |
| Operating voltage range | -20 … +15% |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal current | 5 A |
| Maximum current | 10 A; 80 A; 100 A; 120 A |
| Meter constant | 8000 imp / (kW*h) |
| Starting current for active energy measurement | For direct connection meters class 1.0: 12.5 mA |
| Starting current for active energy measurement | For transformer connection meters class 1.0 (0.5 S): 10 mA (5 mA) |
| Starting current for reactive energy measurement | For direct connection meters class 1.0: 15.6 mA |
| Starting current for reactive energy measurement | For transformer connection meters class 1.0 (0.5 S): 15.0 mA (9.3 mA) |
| Active / reactive energy | A, AR |
|---|---|
| Number of phases | Three-phase |
| Meter type | Electronic |
| Accuracy class of active energy measurement | B |
| Interfaces | Optical port, RS-485, PLC |
| Prepayment function | No |
| Tariffs | Tariff meter |
| Fraud protection | Electromagnetic field indication, Indication of the magnetic field, Mechanical intervention sensors |
| Options | Data protection by encryption, DLMS, Voltage quality control, Load disconnection relay, Remote firmware change |
| Reserve power supply | 2 Battaries |
| Design features | RESET button with the possibility of sealing and parameterization, Split case, Transparent case, Transparent terminal cover |

















