About
Properties
Specifications
Download files
About
NIK 2108 electric meter is complies with DIN 43880 standards and features a disconnector for safety. This meter allows for both export and import of active energy and provides instantaneous measurements of power, voltage, and amperage.
With RS-485 communication support, it offers seamless data transfer. It supports 4 tariffs and 12 zones for flexible billing options. The meter is equipped with an optical port for easy data retrieval and enclosed in a transparent housing for straightforward monitoring.
Properties
| Clase de precisión para la medición de energía activa EN 62053-21 | Clase B |
| Voltaje nominal | 220 V; 230 V; 240 V |
| Rango de voltaje de operación | -20 … +15% |
| Frecuencia nominal | 50 Hz |
| Corriente nominal | 5 A |
| Corriente máxima | 80 A |
| Constante del medidor | 6400 imp / (kW*h) |
| Corriente de arranque | 12.5 mA |
| Consumo de energía en circuitos de voltaje, no más de | 10 V•A (2 W) |
| Consumo de energía en circuitos de corriente, no más de | 0.2 V•A |
| Nivel de protección | IP 54 |
| Temperatura de operación | -40 … +70 °C |
| Peso, no más de | 0.5 kg |
| Número de dígitos en la pantalla LCD | 6 + 2 |
| Vida útil | 30 años |
Specifications
| Meter type | Electronic |
|---|---|
| Active / reactive energy | A |
| Number of phases | Single-phase |
| Accuracy class of active energy measurement | B |
| Interfaces | Optical port, RS-485 |
| Quantity of measuring elements | 2 |
| Prepayment function | No |
| Tariffs | Tariff meter |
| Options | Load disconnection relay |
| Design features | Non-transparent body, Transparent case |
Download files













