This single-phase meter NIK 2106 measuring both active and reactive energy. It provides instantaneous readings for power, voltage, and amperage, and supports DLMS communication.
With support for 4 tariffs and 12 zones, it features two measuring elements and modern communication interfaces. The meter is equipped with a keypad, ensuring data protection through encryption. Remote firmware updates are supported.
Additionally, the meter includes voltage quality control, an optical port, a disconnector, and tamper sensors for the case and terminal cover. It also has a sensor to monitor magnetic fields and is housed in a transparent case. Battery mode ensures uninterrupted operation
| Accuracy class for active energy measurement EN 62053-21 | Class 1 |
|---|---|
| Accuracy class for reactive energy measurement EN 62053-23 | Class 2 |
| Nominal voltage | 220 V; 230 V; 240 V |
| Operating voltage range | -20 … +15% |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal current | 5 A |
| Maximum current | 100 A |
| Meter constant | 6400 imp / (kW*h) |
| Starting current for active energy measurement | 12.5 mA |
| Starting current for reactive energy measurement | 15.6 mA |
| Power consumption in voltage circuits, max | without PLC interface: 10 V•A (2 W) |
| Power consumption in voltage circuits, max | with PLC interface: 20 V•A (5 W) |
| Power consumption in current circuits, max | in current circuits: 0.2 V•A |
| Operating temperature | -40 … +70 °C |
| Weight, max | 0.6 kg |
| Number of digits on LCD | 6 + 3 |
| Battery life | 16 years |
| Service life | 30 years |
| Meter type | Electronic |
|---|---|
| Active / reactive energy | A / AR |
| Number of phases | Single-phase |
| Accuracy class of active energy measurement | B |
| Interfaces | Interchangeable communication module LTE-4G, Optical port, RS-485, PLC, wMbus |
| Quantity of measuring elements | 2 |
| Prepayment function | No |
| Tariffs | Tariff meter |
| Fraud protection | Electromagnetic field indication, Indication of the magnetic field, Mechanical intervention sensors |
| Options | Data protection by encryption, DLMS, Voltage quality control, Load disconnection relay, Remote firmware change |
| Reserve power supply | Battery mode |
| Design features | One-piece case, Replaceable Modules PLC-G3, GPRS, 4G/LTE, Split case, Transparent case, Transparent terminal cover |







