Our single-phase meter NIK 2104 boasts advanced features, including DLMS communication, modern communication interfaces, and measurement capabilities for both active and reactive energy. It provides instantaneous readings for power, voltage, and amperage, along with support for 4 tariffs and 12 zones.
With two measuring elements, it offers prepaid functions (optional, in conjunction with the NOVASYS software package) and ensures voltage quality control. The meter features an optical port, a disconnector, and sensors to monitor magnetic and electromagnetic fields. It includes tamper sensors for the case and terminal cover and is housed in a transparent case.
Additional functionalities encompass battery mode, a ‘RESET’ button with customizable actions, and two batteries for reliable operation. The meter features an LCD display with vector diagrams and OBIS codes. Data security is ensured through encryption, and remote firmware updates are supported. It features a standard terminal block, DIN 43857, and complies with BS7856 standards.
| Accuracy class for active energy measurement EN 62053-21 | Class 1 |
| Accuracy class for reactive energy measurement EN 62053-23 | Class 2 |
| Nominal voltage | 220 V; 230 V; 240 V |
| Operating voltage range | -20 … +15% |
| Nominal frequency | 50 Hz |
| Nominal current | 5 A |
| Maximum current, Imax | 60 A; 80 A; 100 A |
| Meter constant | 6400 imp / (kW*h) |
| Starting current for active energy measurement | 12.5 mA |
| Starting current for reactive energy measurement | 15.6 mA |
| Energy consumption, no more than: | in voltage circuits without PLC interface: 10 V•A (2 W), in voltage circuits with PLC interface: 20 V•A (5 W), in current circuits: 0.2 V•A |
| Protection level | IP 54 |
| Operating temperature | -40 … +70 °C |
| Weight, no more than | 0.6 kg |
| Number of digits on LCD | 6 + 3 |
| Battery test interval and lifespan | 16 years |
| Service life | 30 years |
| Meter type | Electronic |
|---|---|
| Active / reactive energy | A / AR |
| Number of phases | Single-phase |
| Accuracy class of active energy measurement | B |
| Interfaces | GSM, LTE-4G, Optical port, PLC |
| Prepayment function | With NovaSys software |
| Tariffs | Tariff meter |
| Fraud protection | Electromagnetic field indication, Indication of the magnetic field, Mechanical intervention sensors |
| Options | Data protection by encryption, DLMS, Voltage quality control, Load disconnection relay, Remote firmware change |
| Reserve power supply | 2 Battaries |
| Design features | RESET button with the possibility of sealing and parameterization, Split case, Transparent case, Transparent terminal cover |













